27 czerwca zarówno w szkole, jak i przedszkolu rozpoczęły się dwutygodniowe półkolonie pod hasłem "Bezpieczne i zdrowe wakacje", które zostały sfinansowane z budżetu Gminy Jarocin, z wpłat własnych dzieci oraz funduszy Stowarzyszenie Edukacyjnego "Nasza Szkoła", w ramach oferty konkursowej na realizację wypoczynku dzieci. Łącznie w obu grupach uczestniczyło 39 dzieci.

W poniedziałek 27. czerwca półkolonie rozpoczęły się od ustalenie zasad uczestnictwa i bezpieczeństwa oraz  od zapoznania z harmonogramem. Grupa szkolna udała się nad Lutynię, gdzie został zorganizowany piknik, natomiast grupa przedszkolna po grach i zabawach w przedszkolu udała się na trawnik za budynkiem szkolnym, gdzie na kocach miło spędziła czas.

We wtorek obie grupy udały się na wycieczkę do Jarocina; najpierw autokar podjechał pod budynek Państwowej Straży Pożarnej, gdzie dzieci zapoznały się z pracą strażaka, oglądały ich sprzęt gaśniczy, pojazdy. Wszystkich najbardziej zainteresował zjazd z piętra na platformę, na której znajdowały  się wozy strażackie. Następnie dzieci z opiekunami udały się na jarociński rynek do biblioteki pod Ratuszem, gdzie uczestniczyły w dwóch grupach w zajęciach warsztatowych po tytułem "Myszka Ratuszanka".

W środę wszyscy uczestnicy półkolonii udali się autokarem do Koszut, gdzie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych "Przy dworskim stole".

W czwartek i w piątek w dwóch grupach realizowano projekty: "Gry i zabawy Świata" oraz "W 80 dni dookoła Świata". W piątek dzieci młodsze bawiły się w różnorodne gry i zabawy, także takie, których pochodzenie wywodzi się z Afryki, Azji. Grupa starsza udała się na rajd rowerowy na trasie Bachorzew - Hilarów - Tarce - Wysogotówek - Racendów - Tarce - Bachorzew. Podczas przerw dzieci przedstawiali przygotowane wcześnie j plakaty z informacjami na temat wybranych przez siebie państw Unii Europejskiej, ich zwyczaje, język, potrawy.

W poniedziałek i we wtorek to dni pod hasłem warsztatów plastycznych, kulinarnych i sportowych. Na zajęciach plastycznych zrealizowano projekt pod tytułem "Żywe obrazy". dzieci wybrały obrazy wybitnych twórców ("Monę Lisę", "Damę z gronostajem" Leonardo da Vinci, "Autoportret z zabandażowanym uchem i fajką" Vincenta Van Gogha, "Babie lato" Józefa Chełmońskiego, "Dwoje dzieci z psem" Tadeusza Makowskiego), a następnie przygotowały stroje, tło, makijaż do wybranego dzieła. Na następny dzień po ubraniu modeli "żywe obrazy" zostały sfotografowane. Podczas zajęć kulinarnych dzieci miały za zadanie napisanie przepisu do wybranych przez siebie produktów (owoce, jogurty, bakalie), a następnie przygotowały te potrawy. Na zajęciach sportowych  dzieci grały w siatkówkę, były także na spacerze w lesie.

W środę 6 lipca dzieci udały się pieszo, rowerami lub zostały dowiezione przez rodziców (maluchy) do piekarni w Wilkowyi, gdzie pracownik opowiedział o procesie powstawania chleba i innych produktów piekarniczych. Następnie grupa rowerowa udała się do Domu Chleba w Łuszczanowie, gdzie zwiedziły wiatrak, poznały typy wiatraków i poznały historię ich powstania.

W czwartek wszyscy uczestnicy półkolonii wybrali się do Muzeum Chleba w Pleszewie na zajęcia warsztatowe. Na początek każdy wykonał bułkę nadając im różne kształty. Następnie półkoloniści obejrzeli film opowiadający o historii piekarnictwa, zwiedzili muzeum, a na zakończenie zjedli własnoręcznie wykonane bułeczki. Dzieci udały się do zagrody żubrów w Gołuchowie i relaksowały się na plaży.

Podczas ostatniego dnia dzieci tworzyły kronikę półkolonii, dzień ten również upłynął pod hasłem muzyki i mody. Odbyły się konkursy, pokaz mody (zestawy nad morze, w góry oraz moda miejska), karaoke i dyskoteka.

Już planujemy, jak będziemy odpoczywać za rok.

Back to top